„Pakuję mięso w worek i wkładam do zamrażarki” – większość z Was tak właśnie odpowiedziałaby. Postanowiłam jednak sprawdzić tę z pozoru łatwą czynność. W związku z tym, napisałam kilka maili do różnych producentów. Wyobraźcie sobie, iż tylko jeden z nich się odezwał.  Animex właściciel takich marek jak: Berlinki, Krakus, Morliny,  i dość treściwie zarysował problem. I jak się okazuje, to mrożenie wcale nie jest takie łatwe, co więcej może nieść za sobą ryzyko zakażenia mięsa bakteriami E. Coli. Dodatkowo dowiadujemy się jak długo możemy mrozić mięso, ze względu na jego rodzaj, a także jak powinniśmy je rozmrażać.

imageworld

 

1. Czy mogę mrozić mięso, które już jest zapakowane w tackę?

Taką tackę z mięsem można zamrozić, lecz trzeba pamiętać że lepszym rozwiązaniem by było przełożenie do woreczka przeznaczonego do zamrażania, gdyż nie wszystkie tacki (a jest ich dużo) nadają się do mrożenia – mogą popękać lub nawet pokruszyć i wówczas mogłyby się dostać odłamki tacki do mięs.

2. Analogiczne pytanie do pierwszego, tylko w tym przypadku chodzi mi o drób. Czy powinnam wyjąć drób z tacki, umyć, osuszyć, a następnie zapakować w woreczek i dopiero włożyć do zamrażarki?

- jak najbardziej wskazane takie postępowanie lecz bez mycia i osuszania – można w ten sposób zakazić mięso wtórnie – termin trwałości 60 -120 dni .

3. Czy jeśli termin ważności jest do 10 czerwca 2013 r, to czy mogę mięso

rozmrozić 5.07 2013 r?

Jak najbardziej można takie mięso rozmrozić i zużyć do przygotowania posiłku zachowując proces rozmrażania i przygotowywania posiłku.
W przypadku kiedy Konsument sam zamraża mięso to termin 60 dni powinien być bezpieczny.

Należy  pamiętać o terminie trwałości mięsa mielonego zamrożonego – to 150 dni w temp. -18C ( w warunkach przemysłowych przy zachowaniu ciągu chłodniczego i higieny) w przypadku indywidualnego konsumenta ten termin powinien być skrócony do 60 -120 dni (zależy to od zachowania ciąg chłodniczego i inne aspekty przechowywania w trakcie zakupu i transportu do lodówki) oraz od gatunku mięsa. W temperaturze -18ºC wołowina i cielęcina przetrwają osiem do dziesięciu miesięcy. Wieprzowina natomiast – najwyżej sześć. Mięso mielone powinniśmy spożyć maksymalnie po dwóch, czterech miesiącach. Kurczak może leżeć w zamrażalniku dziesięć miesięcy.

Im bardziej tłuste jest mięso, tym krócej można je przechowywać w stanie zamrożenia, ponieważ głęboko zamrożony tłuszcz z czasem jełczeje, a wtedy mięso staje się niezdatne do spożycia.

wołowina i cielęcina do 8 miesięcy* wieprzowina do 6 miesięcy;* mięso mielone do 2 miesięcy;* schabowe, gulasz do 6 miesięcy;* mięso drobiowe do 3 miesięcy,  w zależności od gatunku możemy trzymać w zamrażarce od miesiąca do 6 miesięcy. Najkrócej przechowujemy mięso drobiowe, bo zawiera dużo tzw. tłuszczów nienasyconych, które łatwo się utleniają.

Osobiście bez względu na rodzaj mięsa proponuję trzymać je w zamrażarce do 60 dni. Jak odpisali eksperci z Animexu, jest to termin bezpieczny dla indywidualnego konsumenta.

4. Czy rozmrażać mogę w temperaturze pokojowej, czy też powinnam to robić w lodówce?

Mięso w temperaturze poniżej 0ºC nie zepsuje się, gdyż takie warunki hamują rozmnażanie drobnoustrojów. Jednak takie drobnoustroje chorobotwórcze, jak salmonella czy bakteria E. Coli nie giną w zamrażalniku. Dlatego powinniśmy rozmrażać mięso pod przykryciem w lodówce w temp. 4-6 C. Rozmrażanie w temp. pokojowej jest niewskazane z uwagi na wysoką temp. + 22/24C ,co spowoduje, że bakterie będą rozmnażały się w wodzie, z topniejącego lodu. Wodę tę należy jak najszybciej wylać, uważając przy tym, aby nie miała kontaktu z innymi potrawami.