Cechy charakterystyczne dla tego okresu:

  • Zwolnienie tempa wzrostu i rozrostu
  • Przyśpieszenie rozwoju psychoruchowego
  • Pełne uzębienie mleczne
  • Częstsze zachorowania na choroby zakaźne oraz niebezpieczeństwo nieszczęśliwych wypadków i zatruć

W drugim roku życia przyrost długości ciała wynosi 10 -12 cm a wagi ok. 2,5 kg. W trzecim roku życia długość ciała zwiększa się o ok. 7 cm a waga o ok. 2 kg. Matki zazwyczaj martwią się, że dziecko traci na wadze, a to tylko pozorne chudnięcie zależne od zmian proporcji ciała.

Wzrasta sprawność rąk i precyzja ruchów. Dziecko 2-letnie otwiera pudełka, je łyżeczką i pije z kubka. Ruchy stopniowo automatyzują się , to znaczy, że pewne czynności dziecko wykonuje bez kontroli wzroku.

Układ nerwowy jest jeszcze niepełnosprawny , stąd zmienność usposobienia dziecka ( płacz-śmiech) i skłonność do pewnych odchyleń jak krzyki nocne, bezsenność czy tiki.

Dziecko w wieku 15 miesięcy używa około 5 słów, naśladuje głosy zwierząt, rozumie zakaz; 18 miesięcy używa 10 – 20 słów, 2 lata buduje już proste zdania; 3 lata potrafi powiedzieć krótki wierszyk, a następnie krótkie opowiadanie. Nadmiar nowych słów i coraz dłuższe wypowiedzi prowadzą do zacinania się lub jąkania. Są to zjawiska przemijające.

W 3 roku życia dziecko zaczyna zadawać pytania. W tym okresie dziecko powinno już załatwiać się samodzielnie, a uzębienie mleczne jest pełne czyli ma 20 zębów.

 

Magda